La Târgu Mureş, între 1 şi 2 august, s-a desfăşurat Campionatul Naţional de Triatlon, cel mai important concurs de acest gen din ţara, organizat de Federaţia Română de Triatlon (FRTRI).

Campionatul National de Triatlon 2015

În cele două zile de competiţie, la cele cinci categorii – Copii, Cadeţi, Juniori, Ştafetă mixtă, Seniori Open – s-au înscris un număr record de 200 de participanţi. Categoriile Copii (9-12 ani) şi Cadeţi au beneficiat, de asemenea, de o mare prezenţă la start. Cea mai numeroasă participare s-a înregistrat la categoriile de amatori, unde s-au înscris 100 de persoane.

La această ediţie a campionatului naţional, câştigătorii categoriei Open, dedicate sportivilor peste 20 de ani, au fost, la masculin, Ciprian Bălănescu (legitimat la clubul Ride Competition), campion balcanic la cross duathlon şi campion absolut al României, iar la feminine – Antoanela Manac (Atena Constanţa), campioană balcanică la duatlon şi vicecampioană naţională la triatlon.

La categoria Junior, prima poziţie, la masculin, i-a revenit lui Simon Gergo (Master Ski & Bike), campion naţional la triatlon (2014), în timp ce la fete, cea care s-a impus fără probleme, a fost Andreea Bălan (CS Olimpia), singura sportivă calificată în premieră la Campionatul Mondial de Triatlon, competiţie ce se va desfăşura în septembrie, la Chicago.

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.812252588887388.1073741857.331362106976441&type=3

fotografii de Radu Cristi

Câştigătorii din acest an:
CADETI FEMININ

LOC CONCURENT CLUB
1 FRENT MADALINA CS OLIMPIA
2 TURLICA RAMONA AQUA VITA DELTA
3 VADADI TEKLA MASTER SKI&BIKE

CADETI MASCULIN

LOC CONCURENT CLUB
1 STAN FILIP CS OLIMPIA
2 MORAR ADRIAN AQUA 01 CLUJ
3 ROGOZ ERIK AQUA 01 CLUJ

JUNIORI FEMININ

LOC CONCURENT CLUB
1 BALAN ANDREEA CS OLIMPIA
2 SIMON KINGA MASTER SKI&BIKE
3 SUNCAN LARISA TRI TEAM TIMISOARA

JUNIORI MASCULIN

LOC CONCURENT CLUB
1 SIMON GERGO MASTER SKI&BIKE
2 LOKODI MATYAS MASTER SKI&BIKE
3 CHIS ANDREI AQUA 01 CLUJ

ELITE MASCULIN

LOC CONCURENT CLUB
1 BALANESCU CIPRIAN RIDE COMPETITION
2 DANIEL ATTILA TRIALUTA SG GHEORGHE
3 DIACONU ALEX ATENA CONSTANTA

ELITE FEMININ

LOC CONCURENT CLUB
1 MANAC ANTOANELA ATENA CONSTANTA
2 ION STEFANIA CS OLIMPIA
3 PAPP ANDREA ORSOLYA MASTER SKI&BIKE

STAFETA MIXTA

LOC ECHIPA
1 OLIMPIA BUCURESTI
2 CSM CLUJ
3 MASTER SKI&BIKE

Pin It on Pinterest