World Triathlon Series Abu Dhabi - 2015
Sportivii din România au obţinut rezultate excelente la concursurile rezervate amatorilor şi juniorilor în cadrul competiţiei de World Triathlon Series din Abu-Dhabi.

La aquathlon cadeti, Zoldi Tamas Botond a obţinut locul I în faţa a 152 de concurenţi, iar Radu Gloria s-a clasat pe locul 7 la fete. La aquathlon junori, Kiss Levente a ocupat locul III. La amatori distanta sprint, George Murar a obţinut un excelent loc 8 la categorie (26 la general) cu timpul de 01:07:43, Ionut Nistaroiu a venit pe 5 la categoria lui de varsta (32 la general) cu timpul de 01:08:13 respectiv Vlad Stoica pe locul 43 la categorie.

Competiţia rezervată sportivilor din elita mondială a fost câştigată de spaniolul Mario Mola 52:39 şi de americanca Gwen Jorgensen 58:59.

Romania a fost reprezentată în premieră la acest nivel în arbitrajul internaţional prin Duşa Adina şi Klosz Peter.