Federaţia Romănă de Triatlon, în cadrul proiectului “PARATRIATHLON – Schimbăm percepţia, Schimbăm vieţi” finanţat de Ministerul Tineretului şi Sportului prin programul Pierre de Coubertain a organizat la Complexul Olimpic Izvorani in perioada 17-19 octombrie 2014 prima competiţie de triatlon destinat persoanelor cu dizabilităţi.

Concurenţii au fost împărţiţi in diferite categorii, fiecare dintre terminând cu brio competiţia. Cei mai mulţi dintre ei au participat acum la primul lor triatlon.

Fără a scădea din performanţa celorlalţi trebuie să evidenţiem pe Theo Matican care concurează şi la paraciclism, pe Tamirjan Robert care ocupă locuri fruntaşe şi la concursuri de cilclism la categoriile de sportiv de performanţă, pe antrenorul lotului naţional Dani Nistoroiu, pe bine cunoscutul Florin Georgescu in tandem cu Alex Răcănel, pe căstigătorul categoriei PT1 (carucioare) Albu Ovidiu sau căştigătoarea la PT5 Petra Pintelie.

Paratriathlon 2014

Mulţumim tuturor participanţilor şi insoţitorilor pentru prezenţa la acest minunat eveniment.

Proiectul nostru nu ar fi putut fi organizat fără efortul imens depus de colegul nostru Tavi (Octavian Ilina) şi bine inţeles fără ajutorul partenerilor noştri: MTS, Isostar, La Fantana, Smartatletic, BSC, Asociaţa Fără Asfalt.

Inot Bicicleta Alergare TOTAL
Categoria PT1 Masculin Triatlon 200 m 5 km 400 m
ALBU OVIDIU 06:14 19:08 02:59 28:21
STREJAN SORIN 07:09 16:13 03:17 26:39
IURESCU GHEORGHE 07:40 16:20 03:09 27:09
FUSTOS SZILARD 08:02 17:30 03:11 28:43
BRATU ANDREI 07:55 17:44 03:09 28:48
Categoria PT1 Feminin Duatlon X 5 km 400 m
FARCAS IOANA X 23:20 04:33 27:53
Categoria PT2 Masculin Triatlon 200 m 10 km 1.6 km
MATICAN THEODOR 08:05 22:41 09:46 40:32
Categoria PT3 Masculin Triatlon 400 m 10 km 1.6 km
NISTOROIU DANIEL 07:01 20:33 10:33 38:07
Categoria PT3 Masculin Duatlon X 10 km 1.6 km
TAMIRJAN ROBERT X 15:38 08:11 23:49
Categoria PT5 Masculin Triatlon 100 m 5 km 400 m
NICULESCU STELU GABRIEL 08 12:42 04:35 01:17
Categoria PT5 Feminin Triatlon 400 m 10 km 1.6 km
PINTELIE PETRA IUILANA 17:03 22:48 12:44 52:35
Categoria PT5 Masculin Duatlon X 5 km 400 m
PARVU ADRIAN X 10:15 02:17 12:32
ILIOAICA STEFAN X 11:39 03:02 14:41
MIREUTA ADRIAN RAZVAN X 12:43 04:14 16:57
Categoria PT5 Masculin Duatlon Elite 400 m 10 km 1.6 km
GEORGESCU FLORIN X 20:22 10:12 30:34

Pin It on Pinterest