Sambata si duminica, in doua locatii diferite au avut loc la Targu Mures Campionatele Nationale de Triathlon.

CN-Triatlon-2016-3

Sambata s-au desfasurat competitiile rezervate copiilor, cadetilor si celor cu dizabilitati.
Au fost trei starturi numai la competitia rezervate copiilor care a fost urmata de cea pentru cadeti unde am avut un intrecere interesanta cu schimbari de lider si lupta mare pentru podium intre Rogoz Erick, Cristi Tranulea si Stan Filip care au fost urmati foarte aproape de Cata Romas si Adi Morar.

CN-Triatlon-2016-1

Campioni Nationali au devenit:
9 ani fete: Lazar Timeea – BSC Bucuresti
9 ani baieti: Constantin Mihai – BSC Bucuresti
10 ani fete: Neagu Rebeca – BSC Bucuresti
10 ani baieti: Popa Carol – Trident Triathlon Team Constanta
11 ani fete: Ganea Anastasia – Aqua Vita Tulcea
11 ani baieti: Sendroiu Vlad – Olimpia Bucuresti
12 ani fete: Szabo Sara – Aqua 01 Cluj
12 ani baieti: Panait Rares – Master Swim&Tri Bucuersti
13 ani fete: Iordache Andreea Diana – Master Swim&Tri
13 ani baieti: Sendroiu Andrei – Olimpia Bucuresti
14-16 ani fete: Matei Bobarnac Andreea – CSA Steaua Bucuresti
14-16 ani baieti: Rogoz Lorincz Erick – Aqua 01 Cluj
Paratriathlon: Daniel Nistoroiu – Master Swim&Tri

tri2

Duminica pe un traseu nou, au avut loc Campionatele Nationale de Triatlon rezervate seniorilor, juniorilor si concurentilor amatori. Dupa proba de inot desfasurata in raul Mures, a urmat un traseu de bicicleta si alergare foarte tehnic (urcari, coborari, piatra cubica, multe intoarceri) in jurul cetatii medievale din Targu Mures.

Ciprian Balanescu a reusit sa castige al 13-a titlu de Campion National la Triatlon. El a fost urmat la general de Simon Gergo (U23) si juniorii Chis Andrei, Seitan Nicolae, Lokodi Matyas si Ion Alexandru.

La fete prima a terminat Manac Antoanela, pastrand astfel titlul de Campioana Nationala ea fiind urmata de junioarele Balan Andreea si Simon Kinga.

CN-Triatlon-2016-6

Podiumurile au arata astfel:
Juniori:
1. Chis Andrei (CSM Cluj)
2. Seitan Nicolae (Olimpia Bucuresti)
3. Lokodi Matyas (Mobility Targu Mures)

Junioare:
1. Balan Andreea (Olimpia Bucuresti)
2. Simon Kinga (Master Ski&Bike Targu Mures)

U23 masculin:
1. Simon Gergo (CSA Steaua)
2. Dumitru Alexandru (CSM Braila)

Seniori masculin:
1. Ciprian Balanescu (Ride Competition Timisoara)
2. Alex Toma (BSC Bucuresti)
3. Murar George Iulian

Seniori feminin:
1. Manac Antoanela (Atena Constanta)
2. Stefania Ion (CSA Steaua)
3. Sido Katalin (Master Ski&Bike Targu Mures)

CN-Triatlon-2016-5

Campioni la age group:
20-24 ani M: Cristian Dulacoiu
30-34 ani M: Costea Adrian
35-39 ani F: Aida Zodie
35-36 ani M: Maier Andras
40-44 ani M: Alex Ghica
40-44 ani F: Sido Katalin
45-49 ani M: Mircea Robert Gustav
45-49 ani F: Nagy Reka
50-54 ani M: Jenei Miklos
55-59 ani M: Gasparik Attila
60+ ani M: Apostu Constantin

Reyultatele complete le puteti gasi aici.

Pin It on Pinterest