Concluzii & Rezultate CM Multisport Tg. Mures

iun. 15, 2022 | 0 comentarii

Concluzii & Rezultate CM Multisport Tg. Mures

După o săptămână foarte dificilă, în care au fost organizate 4 campionate mondiale la Tg. Mureș, Team România a obținut rezultate remarcabile și a arătat că strategia noastră funcționează și încet dar sigur ne apropiem de marile puteri ale triatlonului.

Rezultatele au fost cele mai bune de până acum iar medalia de la ștafetă mixt juniori este prima medalie la un Campionat Mondial de vară obținută de România.

Numărul total de medalii (Juniori, Para & AG) este impresionat și ne poziționează în primele trei națiuni în clasamentul pe medalii. Mai exact 12 medalii de aur, 
11 medalii de argint și 8 medalii de bronz.

Foarte important de menționat este că Alice Perjoiu, locul 4 la individual Jr, pe nedrept nu a luat medalie de bronz la categoria Juniori printr-o eroare de arbitraj, mai precis delegatul Tehnic din partea WT a pus starturile foarte aproape între categorii, doar 5 minute și sportiva din Italia a speculat mergând cca. o tură de 3 km la trena unor băieți (aceasta fiind o abatere care poate aduce descalificarea dacă se probează).

De asemenea, Popa Carol a fost cel mai mic de vârstă din primii 15.

Perspectiva este foarte bună dar mai trebuie lucrat foarte mult la tehnica de bicicletă și de tranziție, mai precis lucrurile aparent mici dar cu impact foarte mare.

Atitudinea este bună dar trebuie lucrat în continuare la mentalitatea de câștigător, este foarte important ca sportivii noștri nu doar să își dorească să câștige ci și să creadă că pot acest lucru.

De remarcat sunt și rezultatele la categoria AG unde sportivii români au performat foarte bine. Curse de excepție au avut Kovacs Szabolcs și Reka Balint.

Cele mai importante rezultate sunt:

Duatlon

Juniori

Ștafeta Mixtă – Loc 3 – Alice Perjoiu & Popa Carol
Individual – Loc – 4 – Alice Perjoiu
Individual – Loc 7 – Popa Carol
Individual – Loc 10 – Delia Dudau

Para

Loc 1 – Arian Notretu
Loc 1 – Octavian Ilina

AG

Loc 1 – Kovacs Szabolcs
Loc 1 – Dacian Ionut
Loc 1 – Istvan Elekes
Loc 2 – Ages Tuzson
Loc 2 – Istvan Elekes
Loc 2 – Hunor Beres
Loc 3 – Eszter Borbely
Loc 3 – Noemi Lupuj
Loc 3 – Reka Balint
Loc 3 – Marius Adrian Fora

 

Cros Duatlon

Elite

Loc 4 – Bogdan Damian (foarte aproape de medalie)
Loc 5 – Agnes Tuzson

Juniori

Loc 7 – Horea Rusu Darius
Loc 5 – Anne Marie Petrut
Loc 8 – Ovidiu Pop

Para

Loc 1 – Robert Tamarjan

AG

Loc 1 – Örs Botond Pap
Loc 1 – Aron Incze
Loc 1 – Istvan Csergedi
Loc 1 – Robert Tamirjan
Loc 2 – Annamaria Bako
Loc 2 – Istvan Elekes
Loc 2 – Katalin Szigyarto
Loc 2 – Attila Madaras
Loc 2 – Laszlo Szigyarto
Loc 3 – Noemi Lupuj

Cros Triatlon

Juniori

Loc 5 – Anna Besenyei
Loc 5 – Horea Rusu Darius
Loc 7 – Ovidiu Marius Pop
Loc 8 – Anna Petrea
Loc 10 – Alexia Ionita

Para

Loc 1 – Robert Tamarjan

AG

Loc 1 – Reka Balint
Loc 2 – Balazs Boga
Loc 2 – Annamaria Bako
Loc 2 – Iolanda Dobre
Loc 3 – Darius Emanuel Vaida
Loc 3 – Istvan Elekes
Loc 3 – Tamas Trella-Varhelyi

Loading...

Pin It on Pinterest