Triatlonistele Antoanela Manac si Andreea Bãlan dar si Daniel Attila au participat in perioada 27-28 septembrie la Campionatul European de Triatlon Juniori care s-a desfasurat în Alanya, Turcia.

Cupa Europeana Triatlon Juniori - Turcia, Alanya, 2014

Photo by triathlon.org

La startul categoriei juniori feminin s-au aliniat 28 de concurente din Danemarca, Marea Britanie, Rusia, Suedia, Ucraina, Norvegia, Turcia, Ungaria, Olanda, Polonia, Austria, Slovacia si Romania.

Antoanela Manac a reusit sã termine cele trei probe dupã o ora, 7 minute si 20 de secunde si sã se claseze pe locul 11. Andreea Bãlan a ocupat pozitia 25.
Pe locul I s-a clasat reprezentanta Danemarcei, Alberte Kjaer Pederson (1:03:59), pe locul II britanica Sian Rainsley (1:05:49) iar pe III a venit rusoaica Tamara Maksiyanova (1:06:02).

Daniel Attila a luat startul la categoria juniori masculin duminicã alãturi de alti 67 de sportivi. S-a clasat pe pozitia 55. Cei mai buni 3 triatlonisti la categoria juniori sunt Max Studer (Elvetia), Sylvain Fridelance (Elvetia) si Luke Penney (Marea Britanie).