Lotul National de U23, format din Antoanela Manac si Simon Gergo aflat in pregatire pentru Campionatul Mondial din Mexic, au concurat la Tønsberg la prima cupa europeana organizata vreodata in Norvegia. Din pacate datorita poluarii apei segmentul de inot a fost anulat si competitia a devenit un duatlon sprint – 4,8 km alergare – 20 km bicicleta – 2,4 km alergare.

Tonsberg-Manac-2016

Manac Antoanela a facut o cursa frumoasa ocupind locul 12-13, din 26 de concurente, impreuna cu o sportiva din Olanda. Timpul ei final a fost de 1:01:07. Competitia a fost castigata de ucraineanca Yulia Yelistratova

Tonsberg-Simon-2016

Stelistul Simon Gergo a terminat pe locul 48 din 61 de sportivi cu timpul de 0:56:58, concursul fiind dominat de atletii din Australia Joel White si Declan Wilson. Sportivii nostri au fost condusi de antrenorul Sorin Boriceanu.