Fara Asfalt 2014 - Epilog
S-a încheiat a V-a ediţie a evenimentului Triatlon Fără Asfalt – Etapa I a Campionatului Naţional de Cross Triathlon. Competiţia a adunat aproximativ 800 de participanţi. În ceeea ce priveşte distanţele, concurenţii au trebuit să înoate 1000 de metri, să pedaleze 33 de km iar mai apoi să alerge 8 km.

Sâmbătă, la ora 9:30 s-a dat startul cu proba de înot. Primul care a ieşit din apă a fost campionul olimpic Răzvan Florea (Atena SC Constanţa) care a reuşit să termine cei 1000 de metri într-un timp de 9 minute şi 39 de secunde, fiind singurul concurent care a scos sub 10 minute la înot. La proba de bicicleta, Alex Ciocan a terminat traseul într-o oră, 8 minute şi 50 de secunde, acesta fiind cel mai bun timp obţinut la bicicletă iar la proba de alergare cel mai bun timp a fost obtinut de Mihai Bărăctaru cu un timp de 32 minute şi 38 de secunde.

Performanţele remarcabile pe una dintre cele 3 probe, nu sunt însă suficiente pentru a câştiga un concurs de triatlon. La finalul celor trei probe, la categoria elite masculin poziţia întâi a podiumului a fost ocupată de Ciprian Bălănescu (Ride Competition) cu un timp de 2 ore, 1 minut şi 12 secunde. La 34 de secunde distanţă, pe locul 2 a venit Andrei Nan (Harghita Triathlon Miercurea Ciuc) iar pe 3 cu un timp de 2 ore, 4 minute şi 40 de secunde s-a clasat Mihai Bărăctaru (Atena SC Constanţa),

La categoria elite feminin podiumul a arătat astfel: Locul I – Hajnalka Jakab-Benke – 2:26:10 (Master Ski&Bike Tg. Mureş), locul II – Antoanela Manac – 2:32:03 (Atena SC Constanţa), locul III – Adel Koter – 2:38:56 (Harghita Triathlon).

La categoria juniori 16-19 ani feminin, pe prima treaptă a podiumului s-a clasat Antoanela Manac – 2:32:03 (Atena SC Constanţa), pe locul II Tamara Mátéfi-Takács – 3:09:05, iar pe locul III Katalin Fulop – 3:44:20 ambele de la Master Ski&Bike Tg. Mures. La aceeaşi categorie de vârstă, masculin locul întâi a fost ocupat de Gasparik Marton – 2:13:00 (Master Ski&Bike Tg. Mureş), locul II Daniel Mădăraş – 2:19:02 (Trialuta Sf. Gheorghe) iar locul III i-a revenit lui Matyas Lokodi – 2:21:50 (Master Ski&Bike Tg. Mures).

Următoarea etapă a Campionatului Naţional de Cross Triathlon are loc pe 28 iunie la Ineu Oradea, ediţia a II-a a concursului Kingsland Triathlon.