S-a încheiat circuitul de şosea. Au fost 5 etape frumoase care au avut loc la Braşov, Tîrgu-Mureş, Sf. Gheorghe, Tulcea şi Mamaia. Algoritmul de calcul al câştigătorilor a fost următorul: punctajul obţinut la competiţia Grand Final Triathlon Challenge de la Mamaia + punctajul obţinut la Campionatul Naţional de Triatlon de la Tîrgu-Mureş + cele mai bune 2 punctaje obţinute la celelalte concursuri din serie.

Romanian Triathlon Series 2014, la final

La categoria cadeţi feminin, cel mai bun punctaj a fost obţinut de Vadadi Tekla (Master Ski&Bike)- 2696 puncte, urmată de Bădoiu Ilinca – 2041 puncte şi de Vulpoiu Ana Maria (C.S. OlimpiaBucureşti) – 1885 puncte.

La cadeţi masculin pe locul întâi s-a clasat Kiss Levente (Master Ski&Bike)-2233 puncte, pe al doilea Balica Mircea Andrei (Tri KidsBucureşti) – 2230 puncte iar pe al treilea Chis Andrei (Aqua 01 Cluj) – 2000 puncte.

La categoria juniori feminin primul loc i-a revenit sportivei Manac Antoanela (Atena Constanţa) – 2440 puncte, al doilea reprezentantei clubului BSC Bucureşti, Bălan Andreea – 2363 puncte iar al treilea timişorencei Dumitrescu Carmen(CS Triatlon Team Timisoara) – 2135 puncte.

La categoria juniori masculin pe prima treaptă a podiumului a urcat Marton Gasparik (Master Ski&Bike) – 2711 puncte, pe a doua Daniel Attila (Trialuta Sf. Gheorghe) – 2200 puncte iar pe a treia Badoiu Bogdan – 1920 puncte.

La elite feminin Ion Ştefania (OlimpiaBucureşti) a obtinut 2928 de puncte şi s-a clasat pe primul loc. Pe locul doi cu 1573 de puncte a terminat seria circuitului de sosea Jakab-Benke Hajnalka (Master Ski&Bike) iar locul trei îi aparţine sportivei Irimia Raluca (CSM Cluj) cu 941 de puncte.

La elite masculin, pentru încă un an, cel mai mare număr de puncte (2423 puncte ) l-a obţinut Ciprian Bălănescu (CS Ride Competition Timişoara) urmat de Radu Claudiu (CSM Cluj) – 2303 puncte şi de Alex Ghica (Kineto Tri-Sport)- 1894 puncte.

Paratriatlonistul Ilina Octavian a reusit sa obtină un punctaj de 2000 de puncte după participările la Campionatul Naţional de Triatlon şi la Grand Final Triathlon Challenge.

La amatori s-au remarcat Stănescu Alina, Cucereanu Badica Ioana, Bădoiu Cristina, Dulacioiu Cristian, Zamfir Andrei, Anton Mihai Paul, Michal Jezewski, Buculei Erick, Rus Marius Valentin, Ostasin Iurie, Apostu Constantin, Aleonte Ionel.