Pe data de 9 mai municipiul Tirgu-Mures a fost gazda evenimentului Transilvania Cross Duathlon. In cadrul competitiei au fost desemnati campioni balcanici la cross duatlon dar si campioni nationali la aceasta ramura. La start s-au aliniat sportivi din Romania, Bulgaria, Serbia si Ungaria. Concursul s-a adresat atat celor care practica sportul la nivel de performanta dar si amatorilor.Concurentii au avut de alergat 5,5 km, de pedalat 19, 5 km iar mai apoi inca 2,75 km de alergat. Traseul a fost unul de off road, cu un nivel de dificultate destul de ridicat.

Cross-Duathlon-Rezultate-2015

Dupa 1 ora 24 de minute si 17 secunde, primul care a trecut linia de finish a fost Ciprian Bãlãnescu, reprezentantul Romaniei. La o diferenta de aproape 3 minute, pe locul 2 a venit Emil Stoynev (01:26:25) din Bulgaria iar al treilea care a terminat cursa a fost reprezentantul Ungariei, Mester Balint (01:27:17). La elite feminin podiumul Campionatului Balcanic de Cross Duathlon a fost ocupat de reprezentantele Romaniei. Pe prima treapta a urcat Koter Adel (01:54:18), pe a doua Koncz Monika (01:54:39) iar pe a treia Albert Toma Zsuzsanna (02:08:01).

Cross-Duathlon-Rezultate-2015-3

La categoria juniori masculin campion balcanic la cross duathlon este reprezentantul Bulgariei, Aleksander Strandev (01:34:31), pe locul al doilea s-a clasat reprezentantul Romaniei, Tamirjan Robert (01:36:22) iar ocupantul locului 3 este Kovacs Szabolcs (01:37:08) tot din tara noastra. La aceeasi categorie, feminin podimul a aratat astfel: Locul I – Ungvari Kinga (ROU, Fulop Katalin (ROU) si Tanja Karaivanova (BUL).

Cross-Duathlon-Rezultate-2015-1

In cadrul evenimentului Transilvania Cross Duathlon au fost desemnati si campionii nationali la aceasta ramura sportiva. La elite masculin, campion national la cross duatlon este Ciprian Bãlãnescu (CS Ride Competition), vicecampion este Mircea Robert Gustav (Master Ski&Bike) iar pe treapta a treia a urcat Koncz Alexandru (Harghita Triatlon Club). La elite feminin titlul a fost obtinut de Koter Adel (Harghita Triatlon Club), pe treapta a doua a urcat Koncz Monika (Harghita Triatlon Club) iar pe a treia Albert Toma Zsuzsanna (Harghita Triatlon Club). La categoria juniori masculin podimul national a aratat astfel: Locul I – Tamirjan Robert (Harghita Triatlon Club); Locul II – Kovacs Szabolcs (Master Ski&Bike); Locul III – Lokodi Matyas (Master Ski&Bike). La aceeasi categorie feminin, prima treapta a podiumului a fost ocupata Ungvari Kinga (Master Ski&Bike),a doua de Fulop Katalin (Master Ski&Bike).