Prima ediţie a Triatlonului “Fără asfalt la munte” s-a încheiat. Concursul a avut loc pe 16 august în rezervaţia naturală Cheia – Măneciu, în zona Ceraşu – Slon, din judeţul Prahova.

Participanţii au avut de înotat 1000 de metri în lacul Măneciu, de pedalat 21 de km şi de alergat 7 km. Au participat atât sportivi profesionişti cât şi amatori.

Fara Asfalt la Munte - 2014

La categoria juniori fete Kinga Ungvári a terminat prima cursa, urmată de Tamara Matefi Takacs şi Katalin Fülöp. La aceeaşi categorie, masculin, podiumul a arătat astfel: Locul I – Daniel Mădăraş, Locul II – Bogdan Bădoiu, Locul III – George Rădoi.

La open feminin prima care a terminat toate cele trei probe a fost Hajnalka Jakab-Benke (2:20:17.5), a doua Emese Fodor (2:23:53.9) iar a treia a venit Zsuzsanna Toma Albert (2:25:18.0). La open masculin podiumul a arătat astfel: Locul I – Ciprian Bălănescu (1:54:09.0), Locul II – Mihai Bărăctaru (1:55:22.6), Locul III – Andrei Nan (2:00:47.3).

Fondurile de premiere au fost de 5.000 de euro iar înainte de festivitatea de premiere toţi participanţii s-au bucurat de o petrecere câmpenească cu sarmale la ceaun făcute la fața locului, mămăligă şi bunătăţi tradiţionale româneşti.

Triatlonul “Fără asfalt la munte“ a fost a VI-a etapă a circuitului de cross triathlon. Ultima etapă a circuitului de off-road va avea loc pe 14 septembrie la Bezid în judeţul Mureş.